Yasemin Çayının Faydaları nelerdir


Yasemin Çayının Faydaları

Yasemin, zeytingiller ailesine mensup olan, ilkbaharda açan ve oldukça hoş kokan bir bitkidir. Anavatanı Himalayalar olan bu bitkinin, beyaz ve krem rengi çiçekleri bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek orana antioksidan ve vitaminleri barındıran yasemin çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Strese Karşı Faydaları

Stres, günümüzün en büyük problemleri arasında yer almakta ve birçok hastalığın temelinde yatan sebep olmaktadır. Yasemin çayının faydaları arasında strese karşı etkili olması yer almaktadır. Stresli ve endişeli hissediyorsanız bir fincan yasemin çayı tüketerek aromatik yapısından dolayı rahatlama hissedebilirsiniz.

Kanser Riskini Düşürmeye Faydaları

Kansere yakalanan kişi sayısı artmakta ve bu soruna karşı doğal önlemler önerilmektedir. Yasemin çayının faydaları arasında yüksek antioksidan oranından dolayı serbest radikallerle mücadele etmesi yer almaktadır. Bu çayın düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda kansere yakalanma riski düşecektir.

Yaşlanma Belirtilerine Karşı Faydaları

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşlanma etkileri ortaya çıkmaktadır. Özellikle ciltte bu belirtilerin ortaya çıkması psikolojik olarak sorunlara neden olabilmektedir. Antioksidan seviyesi son derece yüksek olan yasemin çayının faydaları arasında cilt kırışıklığı başta olmak üzere yaşlanma belirtileriyle mücadele etmesi yer almaktadır.

Diyabete Karşı Faydaları

Diyabet, olumsuz sonuçlara neden olabilen ve özellikle düzgün beslenme düzeni gerektiren bir hastalıktır. Yasemin çayının faydaları arasında diyabet hastalığının olumsuz etkileriyle mücadele etmesi yer almaktadır. Bu hastalığa yakalanma riski altında olan kişilerin düzenli tüketmesinde önemli artılar bulunmaktadır.

Kilo Vermeye Faydaları

Kilo sorunu yaşayan kişilerin metabolizma hızlarının yavaş olduğu görülmektedir. Yasemin çayının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması yer almaktadır. Bu sayede vücutta yağ birikmesini önleyen yasemin çayı, diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır.

Yasemin çayının faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırması, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için öncelikle demliği kaynar suyla yıkayın ve çayın yapımında aşırı sıcak su kullanmayın. 3 gram yasemin bitkisinin üzerine 150 ml kadar 80 derece sıcaklıkta su ekleyin ve 3 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Bu çayın faydalarını tam olarak edinmek için güvenilir ve bildiğiniz kaynaklardan almanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın