Yasemin Çayının Faydaları


Yasemin, zeytingiller ailesine mensup bir bitkidir. Anavatanı Himalayalar olan bu bitki, özellikle son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Yapraklarından parfüm üretilen yasemin, hoş kokusuyla dikkat çekmektedir. Bu noktada yasemin çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Ruh Sağlığına Etkisi

Kokusuyla huzur veren bitkiler arasında gösterilen yasemin, yatıştırıcı etkisiyle dikkat çekmektedir. Yasemin çayının faydaları arasında ruh sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yoğun stres altında geçen günün ardından bu çaydan tüketmeniz sinirlerinizi yatıştıracak ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Soğuk Algınlığına Etkisi

Kış dönemlerinde artış gösteren soğuk algınlığı vücudun direncinin azalmasına neden olmaktadır. Bu noktada yasemin çayının faydaları arasında soğuk algınlığı sorununa iyi gelmesi gösterilmektedir. Özellikle vücudu toksinlerden arındıran ve balgam attırmaya yardımcı olan yasemin çayı önemli bir rahatlama sağlamaktadır.

Ağrılara Etkisi

Yasemin çayının faydaları arasında ağrılara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ağrılarda etkin olan yasemin çayı, içeriğinden dolayı hücre yenilemesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle başta baş ağrısı olmak üzere diğer tüm ağrılar için doğal bir ilaç olarak gösterilmektedir.

Dişlere Etkisi

Diş sağlığı hem günlük hayat hem de görsellik açısından son derece önemlidir. Sağlıksız dişler beslenmeyi olumsuz etkilemekte, aynı zamanda ağız kokusuna nende olmaktadır. Yasemin çayının faydaları arasında dişleri güçlendirmesi yer almaktadır. Diş çürümelerini önlemeye yardımcı olan yasemin çayı, ağızda oluşacak kötü kokulara engel olmalıdır.

Tansiyona Etkileri

Tansiyon hastalığı kan basıncının ani yükselmesi ya da düşmesi sonucunda oluşmaktadır. Yasemin çayının faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi yer almaktadır. Bu konuda tansiyon hastaları için artı oluşturmaktadır. Tansiyonun doğal yollardan dengelenmesine yardımcı olan yasemin çayı bu bakımdan oldukça önemlidir.

Yasemin çayının faydaları arasında radyasyon ışınlarının zararlı etkilerinden koruması, anne sütünü arttırmaya yardımcı olması, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltması, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olması yer almaktadır. Yasemin çayını demlemeye hazır bir şekilde alarak kolaylıkla tüketebilirsiniz. Son derece faydalı ve hoş kokusu olan bu çay, gününüzün daha iyi geçmesine yardımcı olacaktır. Bu önemli çayın yan etkisinin bulunmaması da önemli bir artıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın