Yayla Çayının Faydaları


Yayla bitkisi, uzun ömürlü olan ve ufak boyda yetişen bir bitkidir. Balkanlara özgü bir lezzet olan yayla çayı, uzun süredir kullanılmaktadır. Özellikle Bulgaristan, Yunanistan ve Makedonya gibi ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yayla çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Ülkemizde yapılan bilimsel bir araştırmanın sonucuna göre yayla çayının faydaları arasında kanserle mücadeleyi olumlu etkilemesi yere almaktadır. Serbest radikallere karşı adeta savaş açan yayla çayı, sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir. Çayın içerisindeki bileşenler kanserli hücrelerin üremesini yavaşlatmaktadır.

Mide Sağlığına Faydaları

Midenin sağlıklı olması başta sindirim olmak üzere birçok noktada önemlidir. Yayla çayının faydaları arasında mideye olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda özelikle mide ülserine neden olan bakteri türünü etkisi altına alan yayla çayı, bu bakteriyi tamamen yok etmeyi başarmaktadır.

Kemik Sağlığına Faydaları

Kemik sağlığı son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yayla çayının faydaları arasında kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre içeriğinden dolayı kemik oluşturan hücrelerin eylemlerini destekleyici rol oynayan yayla çayı, bu sayede kemik erimesi hastalığının oluşmasını engellemektedir.

Strese Faydaları

Stres, birçok önemli hastalığı beraberinde getirmekte ve bu konuya dikkat edilmelidir. Yayla çayının faydaları arasında sakinleştirici özelliğinin olması dikkat çekmektedir. Özellikle duygu durum bozuklukları konusunda etkili olan yayla çayı, depresyon ve anksiyete durumlarında da son derece etkilidir. Özellikle yoğun tempodaki kişilere önerilmektedir.

Alzheimer Hasalığına Faydaları

Alzheimer, özellikle ileri yaş gruplarında belirli oranda görülen bir hastalıktır. Kişinin belirli bir süreliğine hafızasının tamamen kaybolmasına neden olan bu hastalıkla mücadelede doğal yöntemler etkilidir. İçeriğinde yüksek miktarda demir bulunan yayla çayının faydaları arasında Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olması bulunmaktadır.

Yayla çayının faydaları arasında cinsel sağlığa iyi gelmesi, soğuk algınlığına karşı vücudu koruması gibi etkiler yer almaktadır. Yayla çayını yapmak için 1-2 adet yayla bitkisi yaprağını 1 bardak kaynamış suyun üzerinde demlemeye bırakmanız yeterlidir. Yayla çayının düzenli olarak tüketilmesinin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak hamilelik döneminde tüketilmemesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın