Yer Elmasının Faydaları


Yer Elmasının Faydaları

Yer elması, bileşikgiller ailesine mensup olan ve anavatanı Kuzey Amerika ülkeleri olan bir sebzedir. Avrupa’nın bazı ülkeleri ve ülkemizde de yetiştirilen yer elmasının pek bilinmese de birçok yemeği yapılabilmektedir. İç yapısı turpu anımsatan yer elması, taze olarak da tüketilmektedir. Topraktan çıkarılarak toplanan yer elması sağlığa birçok fayda sağlamaktadır. Yer elmasının faydalarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

Şeker Hastalığına Etkisi

Diyabet yani şeker hastası olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekmektedir. Yer elmasının faydaları arasında yer alan şeker hastalığına etkisi oldukça önemlidir. İçeriğinde nişasta bulunmayan yer elması bu nedenle şeker dengesinin sağlanmasında etkili olmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları aşırıya kaçmamak koşuluyla yer elması tüketebilirler.

Kabızlığa Etkisi

Kabızlık başta basur olmak üzere pek çok soruna davetiye çıkarmaktadır. Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu sorunun çözümünde yer elması etkili olmaktadır. Vücutta adeta müsil etkisi yapan yer elması kabızlığı çözdüğü gibi idrar atımını da kolaylaştırmaktadır. Yer elmasının faydaları arasında basur yani hemaroit hastalığına iyi gelmesi de yer almaktadır.

Böbreklere Etkisi

Böbrekler vücutta hayati görev üstlenen organlar arasında yer almaktadır. Yer elmasının faydaları arasında böbreklerin düzgün çalışması yer almaktadır. Bunun yanı sıra safranın ve pankreasın düzenli çalışmasında etkili olmaktadır. Böylece vücut direnci için önemli olan bu organları korumakta ve sorun yaşanmasını engellemektedir.

Kilo Sorununa Etkisi

Fazla kilolar çağımızın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Hem beslenme yanlışları hem de hareketsiz yaşam nedeniyle bu sorun gittikçe artmaktadır. Yer elmasının faydaları arasında kilo kontrolünü sağlaması bulunmaktadır. Özellikle ara öğün olarak tüketilmesi istenen yer elması, düşük kalorisiyle dikkat çekmekte ve kullanan kişilere tokluk hissi vermektedir.

Cilt ve Saçlara Etkisi

Yer elması cildin güzelleşmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Cildin parlak görünmesini sağlayan yer elması, aynı zamanda cilt sorunlarına yardımcı olmaktadır. Yer elmasını haşlayıp suyunu almanız ve bu suyla saçlarınızı yıkamanız durumunda saçlarının güçlenecek ve daha parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Yer elmasının faydaları arasında romatizma ağrılarına iyi gelmesi de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra emziren annelerin sütünün artmasında etkilidir. Yer elmasını taze tüketmenin yanı sıra özellikle havuçla birlikte yemeğini yapabilirsiniz. Yer elmasını haşlayıp lapasını çıkarmanız durumunda bu lapayı şişliklerin üzerine koyarak bu sorundan kurtulmanız mümkündür. Lezzetiyle dikkat çeken yer elmasını evinizden eksik etmeyerek son derece sağlıklı bir seçim yapmış ve uzmanların önerdiği bir sebzeyi tüketmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın