Yer Fıstığının Faydaları


Yer Fıstığının Faydaları 

Baklagiller familyasında yer alan yer fıstığının bir çok kullanım alanı bulunmaktadır. Yer fıstığını çiğ olarak, haşlanmış olarak ya da kavrulmuş olarak tüketebiliriz. Yer fıstığını ne şekilde tüketirsek tüketelim bu lezzetli besinin bir çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca yer fıstığı yağı ve yer fıstığı ezmesi de insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır.Yer fıstığı vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yer fıstığının içeriğinde E, B6 ve B9 vitaminleri ile potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller bulunmaktadır.

Yer Fıstığının Sağlığa Faydaları 

Yer Fıstığının Kansere Faydaları: Yer fıstığının içeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler bir çok kansere karşı insan vücudunu koruyucu etkiye sahiptir. Yer fıstığı özellikle mide ve kolan kanserine yakalanma riskini en az seviyeye indirmektedir.

Yer Fıstığının Kolesterol’a Faydaları: Yer fıstığının kolestrolü dengeleyici bir özelliğide bulunmaktadır. Yer fıstığı kötü kolestrolü düşürerek iyi kolestrolün yükselmesine neden olmaktadır.

Yer Fıstığının Kalp Sağlığına Faydaları: Yer fıstığı içeriğinde bulundurduğu mono doymamış yağlar ve oleik asitler sayesinde olası kalp rahatsızlıklarına karşı da vücudu korumaktadır. Bu nedenle kalp sağlığı açısından yer fıstığı mutlaka tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Yer Fıstığının Saçlara Faydaları: Yer fıstığının içeriğinde omega 3 yağları bulunmaktadır. Bu yağ ise saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle yer fıstığı saç dökülmesi sorununa iyi gelerek saçların daha parlak gözükmesine katkı da bulunur.

Yer Fıstığının Cilde Faydaları: Cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin olan E vitamini yer fıstığının içerisinde bulunmaktadır. Bu yüzden yer fıstığı cilt sağlığı açısından da yararlı bir besindir. Yer fıstığının cilt yaşlanmasını geciktirici özelliği vardır. Ayrıca yer fıstığı cildi güneşin zararlı etkilerine karşı da korumaktadır.

Yer Fıstığının Safra Kesesi Taşlarına Karşı Faydaları: Yer fıstığının safra kesesi taşları oluşumunu önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca safra kesesi taşı nedeni ile oluşan ağrıların geçmesi için de yer fıstığı fayda sağlamaktadır. Yer fıstığının düzenli olarak tüketilmesi safra kesesinin sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın