Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir


Yeşil Çayın Faydaları

Günümüzde en fazla tercih edilen bitki çayları arasında yeşil çay yer almaktadır. Eski çağlardan beri kullanılan yeşil çayın içerisinde muazzam derecede antioksidan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra E vitamini ve C vitamini açısından da oldukça zengin olan yeşil çay, selenyum, çinko, manganez de içermektedir.

Yeşil çayın faydaları denildiğinde şu etkenler sıralanmaktadır:

Zayıflamaya Faydaları

Yeşil çayın en yaygın kullanımı kilo konusunda sağladığı artılardır. Yeşil çayın faydaları arasında metabolizmayı güçlendirmesi yer almaktadır. Bu özelliğinden dolayı vücudun aldığı gıdalar arasındaki kaloriyi dengelemesini sağlamaktadır. Aynı şekilde bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlaması da kilo konusuna yardımcı olmaktadır.

Yemek Borusu Kanserine Faydası

Yemek borusu kanseri, yanlış beslenme alışkanlıkları, çok sıcak ya da aşırı soğuk gıdaları sık tüketmek gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Yeşil çayın faydaları arasında yemek borusu kanserine yakalanma oranını düşürmesi yer almaktadır. Kanserli hücrelerin hayatta kalmasına engel olan yeşil çay, hassas dokulara vermeden kanser hücreleriyle mücadele eder.

Beyin Sağlığına Faydaları

Hafızanın güçlü bir şekilde kalması özellikle ilerleyen yaşlar açısından son derece önemlidir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklar beyinle ilgili rahatsızlıklardır. Yeşil çayın faydaları arasında Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma oranını düşürmesi yer almaktadır. Beyindeki hasarlı hücrelerin onarması sürecini hızlandırmaktadır.

Cilde Faydaları

Cilt yapısında görülen en önemli sorunlardan biri kırışıklıklardır. Yeşil çayın faydaları arasında kırışıklıkları gidermeye yardımcı olması yer almaktadır. İçerdiği yoğun antioksidanlar sayesinde güneşten kaynaklanan cilt sorunları üzerinde de etkili olmaktadır. Yeşil çayı tüketenler daha pürüzsüz bir cilde sahip olmaktadır.

Depresyona Faydaları

Çağımızın en büyük sorunları arasında depresyon yer almaktadır. Yoğun iş ya da eğitim süreci bu soruna adeta davetiye çıkarmaktadır. Yeşil çayın faydaları arasında içerdiği theanine sayesinde yatıştırıcı etkisi yer almaktadır. Yeşil çay tüketenlerin yüksek oranda rahatlama hissetmeleri depresyona yakalanma riskini düşürmektedir.

Diş Çürüğüne Faydaları

Diş çürüğü sorunu ağrıyla birlikte ağızda kötü kokuya neden olan bir problemdir. Yeşil çayın faydaları arasında içerdiği yoğun antioksidan oranı sayesinde diş çürüklerine iyi gelmesi yer almaktadır. Bu sayede dişlerde oluşan bakterilerle mücadele etmektedir. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarına da fayda sağlamaktadır.

Yeşil çayın faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi, diyabete iyi gelmesi, kalp sağlığını korumaya yardımcı olması yer almaktadır. Yeşil çayı hazır poşet çaylarla tüketmek yerine evinizde yapmanız önerilmektedir. Bu çayı aşırıya kaçmayarak düzenli olarak tüketebilir ve daha sağlıklı, daha pozitif bir hayat yaşayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın