Yeşil Kahve Çayının Faydaları


Yeşil kahve çekirdekleri, coffea yani kahve üretilen bitkinin henüz kavrulmamış olan tohum kısmıdır. Kahve çekirdeklerinin kavrulma işlemi sırasında klorojenik asit oranı düşmektedir. Bu işlemden geçmeyen yeşil kahve çekirdeklerinde bu oran daha yüksektir. Yeşil kahve çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkileri

Yeşil kahve özünün içinde bol miktarda klorojenik asit içermektedir. Yapılan araştırmalar bu asidin yağ yakımına etki ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca kafein içermesi nedeniyle metabolizmayı da hızlandırmaktadır. İçeriğinden dolayı özellikle son dönemlerde diyet listelerinde yer almayı başarmıştır.

Kan Şekerine Etkileri

Kan şekeri seviyesinin yükselmesi son derece önemli sorunlara neden olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yeşil kahve çayının faydaları arasında karaciğerde glikoz salgısını düzenlemesi yer almaktadır. Bu çayı tüketenlerin kan şekeri seviyesinin dengeli olduğu ortaya çıkmış ve diyabet hastalarının kullanması önerilmiştir.

Zihinsel Fonksiyonlara Etkileri

Yeşil kahvenin içerisinde kafein bulunmaktadır. Bu nedenle ruh ve sinir sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Yeşil kahve çayının faydaları incelendiğinde zihinsel fonksiyonlara olumlu etki etmesi dikkat çekmektedir. Özellikle odaklanma sorunu yaşayan kişilerin bu çayı düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Özellikle yorulmaya dayanıklılığı da arttırmaktadır.

Kansere Karşı Etkileri

Çağımızın en büyük sorunları arasında yer alan kanser, vücudun farklı yerlerini ve önlem alınmazsa da tamamını etkileyen ölümcül bir hastalıktır. İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan yeşil kahve çayının faydaları arasında kansere neden olan serbest radikallere etki etmesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sağlıklı hücre oluşumuna katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır.

Yaşlanmaya Karşı Etkileri

Yaşın ilerlemesiyle birlikte özelikle cilt yapısında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. İçeriğinden dolayı yeşil kahve çayının faydaları arasında ciltte görülen yaşlanma etkilerini geciktirmek yer almaktadır. İçeriğinde bulunan ORAC ismindeki antioksidan sayesinde yaşlanma etkilerini olabildiğince azaltmaktadır.

Yeşil kahve çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi, kolesterol düzeyine etki etmesi, kalp sağlığına etki etmesi, Alzheimer hastalığına engel olması gibi etkiler yer almaktadır. Bu çayın düzenli olarak tüketilmesinde sakınca bulunmamakla birlikte tüketimde aşırıya kaçılmaması önerilmektedir. Yeşil çayı siz de deneyebilir ve düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın