Yeşil Mercimeğin Faydaları


Dünya mutfağında yaygın bir şekilde kullanılan mercimekle farklı yemekler yapmak mümkündür. Yeşil mercimek ise, mercimek türleri içerisinde ne fazla kullanılanı olarak kabul edilmektedir. İçeriğinde yoğun miktarda lifler, K vitamini, poasyum, çinko, kalsiyum, demir, yağsız protein bulunan yeşil mercimeğin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Diyabete Etkileri

Diyabet sorunu hızlı bir şekilde yaygınlaşan ve kandaki şeker oranının ani artışı sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Yeşil mercimeğin faydaları arasında içeriğinde bulunan diyet lifleri sayesinde diyabete iyi gelmesi yer almaktadır. Bu lif sayesinde şekerin kan tarafından emilim hızı önemli düzeyde azalmaktadır.

Kalp Sağlığına Etkileri

Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil mercimeğin faydaları arasında içerdiği folat ve magnezyum sayesinde kalp sağlığını olumlu etkilediği ortaya çıkmıştır. Kalp sağlığını etkileyebilecek ciddi sorunların önlenmesini sağlayan yeşil mercimek, kalbin yorulmadan çalışmasında büyük etkiye sahip olmaktadır.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli olmasında tüketilen gıdaların doğru olmasının büyük payı bulunmaktadır. Bu noktada yeşil mercimeğin faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle kabızlık probleminin ortaya çıkmaması açısından yüksek diyet lifi içeren yeşil mercimek gibi gıdalara yönelmekte önemli fayda bulunmaktadır.

Yorgunluğa Etkileri

Yoğun hayat koşullarıyla birlikte vücutta demir oranının eksik olması yorgunluğu beraberinde getirmektedir. Yeşil mercimeğin faydaları arasında içerdiği yoğun demir oranı sayesinde yorgunluğu gidermesi yer almaktadır. Vücudun verimli bir şekilde çalışmasında etkili olan yeşil mercimek, özellikle kadınlara önerilmektedir.

Hamilelik Dönemine Etkileri

Doğum kusurlarının önüne geçmek için beslenme konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerdiği yoğun folat oranı sayesinde yeşil mercimeğin faydaları arasında doğum kusurlarını önlemesi yer almaktadır. Gebelik öncesi özellikle 1 yıl süreyle tüketilmesi durumunda son derece sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlamaktadır.

Yeşil mercimeğin faydaları arasında kilo vermeye etki etmesi, baş ağrısına iyi gelmesi, kas yapısını güçlendirmesi, sinir sistemine etki etmesi yer almaktadır. Yeşil mercimeği yemeklerde kullanabileceğiniz gibi salatalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mercimek türleri arasında en lezzetlisi olarak gösterilen yeşil mercimeği düzenli bir şekilde tüketmeniz ve özellikle de kadınlarda tüketimini artırmanız, mutfağınızdan eksik etmemeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın