Yulaf Samanı Çayı Faydaları


Yulaf bitkisinin tohumu hasat edildikten sonra geriye kalan parçasına yulaf samanı denilmektedir. Bu kısım ile çay yapılmakta ve çay şeklinde tüketimi sağlanmaktadır. Yulaf samanı çayının tadı pek hoş değildir ancak bal ile tatlandırılması mümkündür. İçeriğinde A vitamini, B vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez bulunan yulaf samanı çayının faydaları şu şekildedir:

Strese Etkileri

Günümüzün yoğun iş temposunda stres oranı yükselmektedir. Stresin sonucunda farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu noktada yulaf samanı çayının faydaları arasında yer alan strese iyi gelmesi son derece önemli bir artıdır. Stres başta olmak üzere yorgunluk ve anksiyete durumlarında da etkili olmaktadır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Kemikler vücudu ayakta tutan ve hayati önem taşıyan unsurlardır. Kemiklerde görülen gelişim sorunları çok büyük problemlere neden olmaktadır. İçeriğinde demir, magnezyum oranının yüksek olması nedeniyle yulaf samanı çayının faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kemik erimesi görülmesine engel olmaktadır.

İştah Arttırıcı Etkisi

İştah kaybı önemli bir sorundur ve vücudun zayıf düşmesine neden olabilmektedir. Yulaf samanı çayının faydaları arasında iştah arttırması yer almaktadır.İştah arttırıcı etkisinden faydalanabilmek için düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Kilo alamama ya da sıklıkla hastalanma sorunlarının önlenmesinde bu çayın olumlu etkileri bulunmaktadır.

Enerji Durumuna Etkisi

Yoğun tempoyla günlük hayatı geçiren kişilerde zamanla kronik yorgunluk sorunu ortaya çıkmaktadır. Vücudun direncini düşüren bu sorunla ilgili doğal çözümler aranmaktadır. Yulaf samanı çayının faydaları arasında enerjiyi arttırması yer almaktadır. İçeriğindeki maddelerden dolayı gün içinde daha enerjik hissetmenizi sağlamaktadır.

Cinsel Sağlığa Etkisi

Stres başta olmak üzere, beslenme yanlışları ve diğer unsurlar bazen cinsel konularda sorunlara neden olabilmektedir. Yulaf samanı çayının faydaları arasında afrodizyak etkisi yapması yer almaktadır. Cinsel hayatı doğrudan etkileyen dolaşım sistemine olumlu etki eden yulaf samanı çayı, bu yönüyle tercih edilmektedir.

Yulaf samanı çayının faydaları incelendiğinde kolesterol ve kan şekerine olumlu etkilerde bulunması, cilt problemlerini gidermesi, enfeksiyon sorunlarında yardımcı unsur olması gibi etkenler yer almaktadır. Bu çayın lezzeti pek tatmin edici olmasa da düzenli olarak tüketmenizde büyük fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın