Yulaf Samanı Çayının Faydaları


Yulaf, geniş kullanım alanına sahip olan bir gıda maddesidir. Özellikle un ve ekmeği yapılan yulaf, Afrika başta olmak üzere ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Yulaf samanı çayı ise, yulaf bitkisinin tohumu hasat edildikten sonra geriye kalan kısmı ile yapılmaktadır. Tadı pek hoş olmasa da yulaf samanı çayının faydaları oldukça fazladır ve şu şekilde sıralanmaktadır:

İdrar Söktürmeye Faydaları

İdrar yollarında yaşanan sorunlar tüm vücudu olumsuz etkilemektedir. Özellikle idrara çıkamamak günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Yulaf samanı çayının faydaları arasında idrar söktürücü özelliği yer almaktadır. Bu çayı düzenli kullanmak daha sık idrara çıkmanızı sağlayacak ve idrar düzenini beraberinde getirecektir.

Strese Faydaları

Stres, hastalıkların birçoğunun temelinde yatan, sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir konudur. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı yorgunluğa iyi gelen yulaf samanı çayının faydaları arasında stresi azaltması ve konsantrasyonu arttırması yer almaktadır. Özellikle yoğun geçecek günlerde sabahları tüketilmesi önerilmektedir.

Kemik Sağlığına Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda kalsiyum bulunan yulaf samanı çayının faydaları arasında kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Sadece kalsiyum değil aynı zamanda demir bakımından da zengin olan yulaf çayının düzenli olarak tüketilmesi kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır. Böylece dişler ve tırnaklar da daha sağlıklı bir konuma gelecektir.

İştah Arttırmasına Faydaları

Zayıflık sorunu yaşayan ya da iştahı zayıf olan kişiler için bu durum önemli bir sorun haline gelmektedir. Yulaf samanı çayının faydaları arasında iştahı arttırması yer almaktadır. Bu sayede yemeklerden daha fazla tat alarak tüketebileceksiniz. Aynı zamanda aşırı zayıflık sorunundan da kurtulma şansı elde edeceksiniz.

Cinsel Sağlığa Faydaları

Cinsel sağlık konusu ilişkiler açısından oldukça önemli bir konudur. Yulaf samanız çayının faydaları arasında afrodizyak etkide bulunması yer almaktadır. Bu sayede cinsel istek artacak ve bu durum da daha sağlıklı bir cinsel hayatı beraberinde getirecektir. Bu etkisinden faydalanabilmek için düzenli tüketilmesinin önemli olduğu belirtilmektedir.

Yulaf samanı çayının faydaları arasında kolesterole karşı iyi gelmesi, adet döneminde yaşanan sorunların azalmasına yardımcı olması, enfeksiyonların tedavisinde etkin rol üstlenmesi, ciltte yaşanan egzama gibi sorunlar üzerinde etkili olması yer almaktadır.

Yulaf samanı çayını hazırlamak için bir bardak kaynamış suya 2-3 çay kaşığı yulaf samanı ekleyin. Bardağın ağız kısmını kapatarak 15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu çayı günde 3 kez tüketebileceğiniz belirtilmiş ve özellikle şeker kullanmadan ya da çok az kullanarak tüketmeniz de öneriler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın