Yulafın Faydaları


Yulaf, bilimsel olarak avena ismi verilen ve bol nişasta içeren taneleri için yetiştirilen bir tahıldır. Salkım biçiminde dağınık başaklarıyla dikkat çeken yulafın anavatanı Avrupa’nın doğusu ile Asya’dır. Arpa ve çavdardan daha fazla üretilmeye başlanan yulafın pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu noktada yulafın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Uykusuzluk Sorununa Etkileri

Uykusuzluk, gün içerisinde stres oranının artmasına ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilen bir sorundur. Stres kaynaklı kötü düşünceler uykusuzluğun baş sebebidir ve merkezi sinir sistemini rahatlatan yulafın faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. İçerdiği zengin mineraller sayesinde sinirlerin gevşemesini ve kolay uykuya dalmayı sağlamaktadır.

Kemik ve Kas Sağlığına Etkileri

Çocukların gelişim döneminde ön plana çıkan kemik sağlığı, hayatın her aşamasında önemlidir. Sağlıklı bir kemik gelişimi, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi ya da dik duramama sorunlarının ortaya çıkmasını önlemektedir. Yulafın faydaları arasında içerdiği demir oranı sayesinde kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bununla birlikte kas sistemine de olumlu etki edere kireçlenme gibi sorunların yaşanmasını önlemektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Yoğun miktarda lif içeren gıdaların sindirim sistemine iyi geldiği yapılan araştırmalarla birlikte kanıtlanmıştır. İçeriğinde diyet lifi bulunan yulafın faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Bu önemli tahılı tüketmeniz durumunda bağırsak hareketleri ve mide hareketleri daha düzenli olacaktır. Bu durum da kabızlık gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt bakımında doğal yöntemlerin kullanılması son yıllarda daha da yaygın bir hale gelmiş olsa da özellikle binlerce yıl öncesinden itibaren önemlidir. Yulafın faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle akne tedavisinde kullanılan yulafın bu faydasını alabilmek için pişirdikten sonra sorunlu cilt bölgesine masaj yaparak uygulanması gerekmektedir. Bu tahıl aynı zamanda sivilce sorununun çözümünde de etkili olmaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Harici kullanımda yulafın faydaları arasında saç sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle saç derisinin kuruması ve kaşınması sorununda etkili olan yulafı saç derisine yedirerek masaj yapmanız durumunda faydasını görebilirsiniz. Son dönemde yapılan çalışmalar sonucunda yulafın doğru uygulanmasının saç dökülmesi sorununu engellediği de ortaya çıkarılmıştır.

Yulafın faydaları bu şekildedir. Bu önemli tahılı beslenmenizin bir parçası haline getirebilir ya da ihtiyaca göre haricen kullanarak faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte yulaf ezmesi, yulaf kepeği şeklinde de kullanılabilmekte ve tüketiminde aşırıya kaçmamak kaydıyla herkes güvenilir bir şekilde tüketebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın