Yumurta Akının Faydaları


Yumurta Akının Faydaları

Yumurta, son derece önemli ve düzenli tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Yumurtanın içeriğindeki tüm maddeler oldukça faydalıdır. Özellikle sarısının daha lezzetli olduğunu düşünen birçok kişi bulunmaktadır ancak yumurta akı son derece önemlidir. Yumurta akının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalorisi Son Derece Düşüktür

Yumurta ile omlet yapıp yemek hemen herkesin sevdiği bir konudur. Yumurtanın sarısı çıkarılarak yapılacak olan omletin kalorisi son derece düşük olacaktır. Bu sayede yumurta akının faydaları arasında kilo aldırmaması yer almaktadır. Özellikle haşlanmış yumurtada da kalorisi düşük olan kısım beyaz olan kısmıdır. Tok tutan yumurta akı, kilo aldırmadan beslenmede etkilidir.

Kan Basıncını Düşürmeye Etkisi

Vücudun kan basıncının dengede olması son derece önemli bir konudur. Hem damar hem de kalp sağlığını etkileyen bu konuyla ilgili tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir. Yumurta akının faydaları arasında içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı kan basıncını dengelemesi yer almaktadır. Bu durum da kalp sağlığını olumlu etkilemektedir.

Cilde Etkisi

Cilt sağlığı görsellik açısından ve sağlık açısından oldukça önemlidir. Yumurta akının faydaları arasında cilt sağlığına çok önemli etkileri yer almaktadır. Birçok cilt maskesinin içeriğinde yer alan yumurta akı, ciltte oluşan siyah nokta ve sivilceler üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra cildin yağ dengesine olumlu etkileri bulunan yumurta akı, tahriş olan bölgelere de iyi gelmektedir.

Vücut Gelişimine Etkisi

Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan yumurta akının faydaları arasında vücut gelişimini olumlu etkilemesi de yer almaktadır. Özellikle kemik gelişimi için önemli olan D vitaminini içeren yumurta akı, bu sayede öne çıkmaktadır. Çocuklarda yumurta akının tüketilmesi mutlaka teşvik edilmelidir. Yağ içermediği için de gelişimin daha düzgün olmasına zemin hazırlamaktadır.

Yumurta akının faydaları bu şekildedir. Özellikle lezzet bakımından yumurta sarısı daha çok tercih edilse de yumurta akı fayda bakımından ön plana çıkmaktadır. Başta cilt için son derece faydalı olan yumurta akının düzenli tüketilmesi pek çok faydayı beraberinde getirmektedir. Siz de yumurta akını düzenli olarak tüketerek önemli artılarını edinebilir ve lezzetli bir tercih yapmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın