Yumurta Kabuğunun Faydaları


Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta son derece faydalı bir besin kaynağıdır. Yumurtayı tüketmek oldukça önemlidir ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar sürekli attığımız yumurta kabuğunun pek çok etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu noktada yumurta kabuğunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Cilde Faydaları

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda yumurta kabuğunun faydaları arasında cilde iyi gelmesinin yer aldığı belirtilmiştir. Bunun için yumurta kabuğunu toz haline getirerek yumurta beyazı ile birleştirip maske haline getirin. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve kurumasını bekleyin. Sonrasında yıkadığınızda cildinize olan etkisini hissedeceksiniz. Bunun yanı sıra yumurta kabuğunu sirkenin içine atarak bu sirkeyi tahriş olan cildinize sürmeniz de fayda vermektedir.

Temizleyici Etkisi

Yumurta kabuğunun tortusunun son derece güçlü bir temizlik aracı olduğu ispatlanmaktadır. Bu nedenle yumurta kabuğunun faydaları arasında evde bulunan mutfak araçlarını temizleme yer almaktadır. Bu tortuyu kaplarda kullanarak temizlik açısından önemli bir alternatif edinebilirsiniz.

Haşerelerle Mücadeleye Etkisi

Yumurta kabuğu içerdiği maddelerden dolayı haşereler tarafından sevilmemektedir. Yumurta kabuğunun faydaları arasında yer alan haşerelerle mücadeleden faydalanmak için yumurta kabuğunu parçalayarak haşerelerin geldiği alana bırakın. Bunu yapmanız durumunda haşerelerin uzaklaştığını kısa zamanda göreceksiniz.

Kahvede Tatlandırıcı Etkisi

Yumurta kabuklarını öğütmeniz oldukça önemlidir. Yumurta kabuğunun faydaları arasında öğütülmüş halinin kahveyi yumuşatması yer almaktadır. Kahve tozuna öğüttüğünüz yumurta kabuğunu ekleyerek kahvenin daha az acı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bahçeye Etkisi

Yumurta kabuğunun faydaları arasında bahçede gübre olarak kullanılması yer almaktadır. Yumurta kabuklarını küçük parçalar haline getirerek bahçede dikim yapmadan önce her çukura yerleştirmelisiniz. Sonrasında da her iki haftada ilave yumurta kabukları serpiştirmeniz durumunda bahçeden daha fazla verim alabilirsiniz.

Yumurta kabuğunun faydaları bu şekildedir. Evinizde yumurta yedikten sonra kabuklarını atmayarak bu önemli artılardan size en uygun olanı seçebilirsiniz. Özellikle yumurta kabuklarını toz haline getirmeniz kullanımını kolaylaştıracaktır. Toz haline getirdiğiniz yumurta kabuklarını az miktarda yemeklerinize ekleyerek besin değerini arttırabilirsiniz. Genellikle atmayı tercih ettiğimiz ve faydasını bilmediğimiz yumurta kabuğuna artık daha farklı bakmanız gerekmektedir. Yumurtanın içiyle birlikte dışının da özellikle ev hayatında önemli faydaları vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın