Yumurtanın Faydaları


Yumurtanın Faydaları

Kahvaltıların vazgeçilmez unsurları arasında yer alan yumurta, özellikle çocukların en sevdiği gıdalar arasında yer almaktadır. Yumurtanın vitamin açısından oldukça zengin bir gıda olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda A vitamini, D vitamini, E vitamini, B16 vitamini içeren yumurta, aynı zamanda potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum açısından zengindir. Yumurtanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkisi

Kilo sorunu olan kişilere genellikle yumurta tüketmesi önerilmektedir. Yumurtanın faydaları arasında kilo verdirme etkisin olmasının en önemli nedeni uzun süre tok tutma etkisi bulunmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda yumurta yiyen kişilerin diğer kahvaltılıkları tüketen kişilere göre açlığa daha fazla dayandığı ortaya çıkmıştır.

Beyin Sağlığına Etkisi

Beyinde gerçekleşebilecek sorunlar tüm vücudu olumsuz etkilemektedir. Yumurtanın faydaları arasında içerdiği kolin adı verilen besin türünden dolayı hafızayı güçlendirme yer almaktadır. İçeriğinde bulunan fetesün adındaki madde sebebiyle de özellikle bebeklerin beyin gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Katarakt Sorununa Etkisi

Katarakt, birçok kişide görülen bir görme sorunudur. Özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte daha sık ortaya çıkmaktadır. Yumurtanın faydaları arasında katarakt sorununa olumlu etki etmesi bulunmaktadır. İçerdiği zengin besin kaynakları sayesinde düzenli olarak yumurta tüketen kişilerin katarakt hastalığına yakalanma riski daha düşüktür.

Meme Kanserine Etkisi

Kadınların adeta korkulu rüyası haline gelen meme kanseri sık bir oranda görülmektedir. Yumurtanın faydaları arasında meme kanserine olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre haftada en az 6 yumurta tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür. Serbest radikallere karşı yumurtanın içindeki maddeler mücadele etmektedir.

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Yumurtanın faydaları denildiği zaman öne çıkan konulardan biri de bağışıklık sistemine olan faydasıdır. Özellikle D vitamini açısından zengin olan yumurta, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı önlem olmaktadır.

Tümöre Karşı Etkisi

Yumurtanın içerisinde bol miktarda selenyum bulunmaktadır. Bu madde de vücutta tümör oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, düzenli olarak yumurta tüketen erkeklerde prostat kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kemik Sağlığına Etkisi

Vücudun kalsiyumun emilimini gerçekleştirmesi son derece önemlidir. Kalsiyum emilimine yardımcı olan yumurta, içerdiği D vitamini oranıyla da kemikler üzerinde olumlu etkiye sahip olmaktadır. Bu nedenle yumurtanın faydaları arasında kemik rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürmesi yer almaktadır.

Yumurtanın faydaları arasında enerji vermesi, cilt ve saç sağlığı üzerine olumlu etki yapması, stresle mücadele etmesi, tırnakları kuvvetlendirmesi, iltihaplara karşı mücadele etmesi yer almaktadır. Sofralarınızdan yumurtayı eksik etmeyerek bu önemli gıdanın faydalarını alabilirsiniz. Özellikle çocukların tüketimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yine de her gıdada olduğu gibi yumurtanın da aşırı tüketimi vücuda bazı zararlar verebilmektedir. Yani, aşırıya kaçmadan, düzenli bir şekilde yumurta tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın