Zahterin Faydaları


Zahter, Doğu Avrupa mutfağında yaygın olarak kullanılan son derece narin ve hoş kokulu bir bitkidir. Düzgün ve koyu yeşil renkte yaprakları olan bu bitkinin küçük mor çiçekleri bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda uçucu yağ barındıran, ayrıca birçok vitamin ve minerali içeren zahterin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kolesterole Faydaları

Kolesterol dengesi genel vücut sağlığı bakımından özellikle ilerleyen yaşlarda önemli bir konudur. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kötü kolesterol oranının düşmesini sağlayan zahter, iyi kolesterol düzeyinin artmasını da sağlamaktadır. Bitkinin özellikle kök kısmındaki antioksidan etki de bu konuya yardımcı olmaktadır.

Strese Faydaları

Stresle başa çıkmak, buna bağlı olarak oluşabilecek hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Özellikle günümüzde hayat şartlarının zorluğu nedeniyle stres oranı artış göstermiştir. Zahterin faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. İçerdiği pridoksin sayesinde rahatlama sağlayan zahter bitkisi, olumsuz düşüncenin uzaklaşmasında etkili olmaktadır.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda C vitamini bulunan zahterin faydaları arasında kanserle mücadele etmesi yer almaktadır. Özellikle içerdiği C vitamininin yapısı antioksidan etkisine neden olan bu bitki, serbest radikallerle mücadele etmekte ve aynı zamanda sağlıklı hücre oluşumunu önemli oranda desteklemektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sağlıklı bir sindirim sistemi doğru gıdaların tercih edilmesinde ve doğal takviyelere başvurulmasında yatmaktadır. Başta şişkinlik olmak üzere, kabızlık gibi sorunlara neden olan sindirim sisteminin düzenli çalışması oldukça önemlidir. Zahterin faydaları arasında şişkinliği önlemesi ve ishal gibi sorunların önlenmesinde etkili olması yer almaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Dezenfektan olarak kullanılan bitkiler arasında yer alan zahterin faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Deri enfeksiyonları ve yaralar üzerinde tedavi edici etkisi bulunan bu bitki, özellikle yağlı cilde sahip kişiler tarafından tercih edilmelidir. Cilde doğrudan uygulayarak daha güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Zahter bitkisini kuru şekilde tüketebilir ya da yemeklerde kullanabilirsiniz. Zahterin faydaları konusundan daha iyi faydalanmak için çay şeklinde tüketmeniz önerilmektedir. Pek çok konuda etkili olan bu bitkiye mutfağınızda daha sık yer vererek sağlığınız açısından doğru bir karar vermiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın