Zehirli Guatr Tedavisinde Kullanılan Bitki Çayları


Tiroit bezesinin kanser dışında büyümesi guatr hastalığı olarak bilinmektedir. Tiroit bezesinin salgıladığı hormonun fazla olması durumu ise zehirli guatr olarak adlandırılmaktadır. Fazla üretilen bu tiroit hormonu vücut için zararlı etkilere neden olmaktadır. Bu konuyla ilgili doğal tedavi yöntemleri önemlidir. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Andız Otu Çayı

Tedavi amaçlı tüketilen bitkiler arasında yer alan andız otu, fazla bilinmese de son dönemlerde yaygınlaşmaktadır. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan bitki çayları incelendiğinde andız otu çayı karşımıza çıkmaktadır. Tiroit bezindeki toksin oranını azaltan andız otu çayını hazırlamak için, 400 ml kaynamış ve soğutulmuş suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş andız ekletin. Yaklaşık 12 saat demlenmesi için bekletin ve sonrasında süzün. Bu çayı günde 4 kez yemeklerden 30 dakika önce tüketmeniz önerilmektedir.

Başparmak Otu Çayı

Başparmak otu, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Zehirli guatr tedavisinde kullanılan bitki çayları arasında yer alan beşparmak otu çayı yapımı için, 1 yemek kaşığı kurutulmuş beşparmak otunun üzerine 250 ml kadar kaynamış su koyun. Bunu yaklaşık yarım saat demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzerek soğumasını bekleyin. Bu çayın yemeklerden yarım saat kadar önce, günde 3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca beşparmak otunun tamamının yani çiçeği, gövdesi ve kökleri kurutulmalıdır.

Zemheri Ortancası Çayı

Zehirli guatr konusunda tiroit bezinde rahatlama sağlayan doğal yöntemler son derece önemlidir. Bu noktada zehirli guatr tedavisinde kullanılan bitki çayları arasında zemheri ortancası çayı yer almaktadır. Bunun için bir su bardağı kaynamış suyun üzerine 12 çay kaşığı kadar kurutulmuş zemheri ortancası yapraklarını ekleyin. 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek gün boyunca bitirin. Özellikle yemeklerden önce tüketilmesi daha faydalıdır.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan bitki çayları konusunda dikkat edilmesi gereken nokta 1 ay tükettikten sonra 15 gün ara vermenizdir. Bu rahatsızlık son derece önemli olduğu için kendi başınıza hareket etmeden uzmana danışmanız da önerilmektedir. Bu çaylar içerisinde size en uygun olanı tercih ederek zehirli guatr tedavisinin daha erken sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın