Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir


Zencefil, boyu 2 metre civarına kadar uzayabilen ve bilinen yaklaşık 1000 türe sahip olan bir bitkidir. Anavatanı Hindistan ve in olan bu bitkinin sapı pullarla kaplanmıştır. Çiçeği sarı, kahverengi veya turuncu olabilmektedir. İçeriğinde A vitamini, C vitamini, esansiyel yağlar, demir, fosfor, kalsiyum, karoten, sineol, borneol bulunan zencefil çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Kanser türlerinin giderek yaygınlaştığı günümüzde bu önemli sorunla mücadeleye fayda sağlayan bitkisel yöntemler oldukça önemlidir. Zencefil çayının faydaları arasında özellikle yumurtalık kanseriyle mücadele etmesi yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu çayın tüketilmesi sonucunda kanserli hücrelerle mücadele üst düzeye çıkmaktadır.

Mide Sorunlarına Etkileri

Mide, asit salgılayan, sindirimi gerçekleştiren ve bun edenle hassas yapıda olan bir organdır. Zencefil çayının faydaları arasında mide sorunlarına olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Özellikle mide bulantısına iyi gelen bu çay, ameliyatlardan sonra oluşan yoğun bulantı hissine karşı uzmanlar tarafından önerilmekte ve mideyi rahatlatmaktadır.

Beyin Sağlığına Etkileri

Beyin sağlığının korunması sadece bugünü değil geleceği de olumlu etkilemektedir. Zencefil çayının faydaları arasında beyin sağlığını olumlu yönde etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak gelişen bunama, Alzheimer, Parkinson gibi sorunların ortaya çıkmasını önlemede etkilidir. Antioksidanlar sayesinde beyin sağlığının korunmasında oldukça etkili olmaktadır.

Doğurganlığa Etkileri

Zencefil bitkisi geçmiş dönemlerde afrodizyak etkisiyle bilinen bitkiler arasında yer almıştır. Yapılan araştırmalara göre zencefil çayının faydaları arasında özellikle erkekler için afrodizyak etkisi yapması yer almaktadır. Bu sayede doğurganlık oranına doğrudan etki eden bu çayın düzenli olarak tüketimi sonucunda hamile kalabilme oranının arttığı gözlenmiştir.

Kilo Sorununa Etkileri

Kilo vermek isteyen ancak bunu bir türlü gerçekleştiremeyen kişiler için doğal yöntemler ön plana çıkmaktadır. İçeriğindeki faydalı asitler sayesinde zencefil çayının faydaları arasında yağ yakımını hızlandırması yer almaktadır. Uzun süre tokluk hissi veren zencefil, kalori alımının azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle diyet listelerinde zencefil çayının bulunması önerilmektedir.

Zencefil çayının faydaları arasında ağız temizliğine fayda vermesi, stresi azaltması, kan dolaşımı düzenlemesi, solunum sorunlarına iyi gelmesi yer almaktadır. Zencefil çayını yapabilmek için 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefilin üzerine 2 fincan kadar kaynamış su ekleyin. 15 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demlenmesini bekleyin ve süzme işleminin ardından yarım çay kaşığı limon suyu ekleyin. İsteğe bağlı olarak bal ekleyebilir ayrıca tarçın, nane ekleyebilir, bu çayı soğuk ya da sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir (1 Yorum)