Zencefilin Faydaları


Zencefil, kendi adını taşıyan bitki ailesine mensup olan, ince ve uzun yaprakları bulunan, çiçekleri sarı ve kırmızı renkte olan bir bitkidir. Güneydoğu Asya kökenli olan bu bitki hem taze hem de baharat şeklinde tüketilmektedir.

İçeriğinde uçucu yağlar, B3 vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum, magnezyum, faydalı amino asitler bulunan zencefilin faydaları şu şekildedir:

Kansere Karşı Faydaları

Kanser sorunundan kurtulabilmek adına tüm tıbbi yöntemlerin yanı sıra doğal çözümlere de başvurulması gerekmektedir. Zencefilin faydaları arasında özellikle yumurtalık kanserine iyi gelmesi yer almaktadır. Zencefilin toz halinde tüketilmesiyle yumurtalıklarda yayılan kanserli hücrelerin yok olma sürecinin hızlandığı ve sağlıklı hücre oluşumunu desteklediği belirtilmektedir.

Solunum Yollarına Faydaları

Solunum yolarının sağlıklı olması birçok önemli sorunun yaşanmasını engellemekte ve akciğer sağlığını olumlu etkilemektedir. Zencefilin faydaları arasında solunum yolarını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle sık öksürme sorununa fayda veren zencefil, mukuslara etki ederek kişinin daha rahat nefes alıp vermesini sağlayarak tahrişi gidermeye yardımcı olmaktadır.

Mide Sağlığına Faydaları

Mide, sindirim sisteminin ana unsuru olan ve tüm sağlığı doğrudan etkileyen bir organdır. Asit salgılayan midenin sağlıklı olması günlük hayat için de önemlidir. Zencefilin faydaları arasında midede yaşanan sorunlara olumlu etki etmesi yer almaktadır. Midede bulantısı başta olmak üzere kramp gibi sorunların yaşanması önlenmekte, aynı zamanda sindirimi de kolay hale getirmektedir.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Soğuk algınlığı, vücut direncini olumsuz etkileyen ve özellikle kış döneminde artış gösteren bir sorundur. Bu sorun için ilaçlara yönelmek yerine doğal yöntemlere başvurulması önerilmektedir. Bu noktada zencefilin faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bu etkisi net olarak kanıtlanmıştır.

Zencefilin faydaları arasında ağrılara iyi gelmesi, iltihapların atılmasına yardımcı olması, kan sağlığına olumlu etkide bulunması, şeker hastalığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Zencefilin özellikle çay şeklinde daha fazla tercih edildiğini görmekteyiz. Kanama bozukluğu sorunu yaşayıp aspirin tarzında ilaçlar kullanan kişilerin zencefilden uzak durması, aynı zamanda tüketim miktarında da aşırıya kaçılmaması konusunda uzmanların önemli uyarıları bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın