Zerdeçal Çayının Faydaları


Zerdeçal Çayının Faydaları

Zerdeçal, zencefilgiller ailesine mensup olan bir bitkidir ve çoğunlukla Hindistan’da yetişmektedir. Özellikle köri sosu olarak yemeklere lezzet katan bu bitkinin kullanım alanı oldukça geniştir. İçeriğinde B vitaminleri, C vitamini, K vitamini, kalsiyum, iyot, fosfor bulunan zerdeçal çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kan Dolaşımına Etkileri

Kan dolaşımının düzenli olması birçok sağlık sorununun önüne geçilmesini sağlamaktadır. Zerdeçal çayının faydaları arasında kan dolaşımını artırması yer almaktadır. Özellikle anemi yani kansızlık sorunu çeken hastaların kullanması önerilen zerdeçal çayı, kan damarlarına olumlu etki ettiği için kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Sindirime Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli olmasında birçok bitkisel tedavinin etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre zerdeçal çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu sayede zerdeçal çayını düzenli tüketen kişilerde kabızlık sorunu ortaya çıkmamaktadır.

Karaciğer Sağlığına Etkileri

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak son derece önemli bir konudur ve karaciğerin temizlenmesinde detoks adı verilen maddeler etkidir. Zerdeçal çayının faydaları arasında detoks içeriği sayesinde karaciğeri temizlemesi yer almaktadır. Karaciğerdeki toksinlerin kısa sürede atılmasını sağlayan bu bitki çayı, safra üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Strese Etkileri

Özellikle mevsimsel geçişlerde stres katsayısı artış göstermektedir. Zerdeçal çayının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Mevsim değişikliklerinde yoğunlaşan kaygı ve huzursuzluk halini ortadan kaldıran bu çay, aynı zamanda ilerleyen dönemlerde depresyon sorununun görülme riskini de düşürmektedir.

Hafızaya Etkileri

Zerdeçalın içinde aromatik turmeron isimli bir madde bulunmaktadır ve bu madde son derece önemlidir. Zerdeçal çayının faydaları arasında bu madde sayesinde hafızayı güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle ilerleyen yaşa bağlı Alzheimer sorununda beyinde oluşan hasarın onarılmasında önemli etkileri bulunmaktadır. Düzenli kullanımı sonucunda bu önemli soruna yakalanma riskini düşürmektedir.

Cilt Sağlığına Etkileri

Geçmiş dönemlerden beri akne, egzama gibi sorunlar için kullanılan zerdeçal çayının faydaları arasında cilt sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle kuru ciltlere fayda sağlayan bu çay, ciltteki kırışıklıkların önlenmesinde etkili olmaktadır.

Zerdeçal çayının faydaları arasında kolesterol seviyesini dengelemeye destek olması, şeker oranını düzenlemesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Zerdeçal çayını yapmak için 2 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ve 1 tatlı kaşığı öğütülmüş zencefile 2 su bardağı suyu ekleyin. Kaynamaya başlayan karışımın altını kısın ve 10 dakika pişirin. Sonrasında çayı süzün ve ılık olmasını bekleyerek, dilerseniz tatlandırmak için bal karıştırarak günde 2 kez tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın