Zerdeçalın Faydaları


Zerdeçal, zencefilgiller ailesine mensup olan ve anavatanı Hindistan olan bir bitkidir. Zaten bitkinin diğer adı Hindistan safrası olarak bilinmektedir. Çiçekleri sarı renkte olan zerdeçalın yapraklarının şekli sivridir.

Sadece yemeklerde değil kumaşlara renk vermek amacıyla da kullanılmaktadır. İçeriğinde B6 vitamini, C vitamini, demir, potasyum, manganez, çok sayıda mineral bulunan zerdeçalın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanser Tedavisine Faydaları

Erken teşhis konulmadığında genellikle ölümle sonuçlanan kanser, çağımızın en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Zerdeçalın faydaları arasında kanser tedavisine fayda vermesi yer almaktadır. Başta kolon kanseri olmak üzere, prostat kanseri, meme kanseri gibi kanser türleriyle mücadelede sağlıklı hücre oluşumunu desteklemekte ve serbest radikallerle mücadele etmektedir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vücudun bağışıklık sisteminin uyarılması, hastalıklara yakalanmamak için son derece önemlidir. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı kalkan görevi üstlenen zerdeçalın faydaları arasında antioksidan içeriğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle grip gibi mevsim değişikliklerinde daha sık görülen hastalıklara karşı önlem unsurudur.

Kilo Vermeye Faydaları

Zerdeçal, farklı şekillerde kullanılsa da özellikle tozunun yaygın bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz. Obezite ve diğer kiloya bağlı hastalıkların tedavisine yardımcı olan zerdeçalın faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması yer almaktadır. Özellikle yemek sırasında bir çay kaşığı zerdeçal tozunun tüketilmesi bölgesel anlamda zayıflama başta olmak üzere son derece önemli artılar sağlamaktadır.

Romatizma Ağrılarına Faydaları

Romatizma, özellikle orta yaşın üzerindeki kişilerde ortaya çıkan ve ağrılarla kendini gösteren bir sorundur. Zerdeçalın faydaları arasında romatizma ağrılarını gidermesi yer almaktadır. Özellikle eklem ağrıları üzerinde etkili olan zerdeçal, iltihaplanma sorununa da iyi geldiği için romatizma hastalığından muzdarip kişiler tarafından ilaçlara destek amacıyla tüketilmelidir.

Zerdeçalın faydaları arasında diyabet sorununa olumlu etki etmesi, kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olması, karaciğer hastalıklarında etkili olması, kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olması yer almaktadır. Zerdeçalın suyu ve tozunun yanı sıra çay şeklinde de bal ve zencefil katılarak tüketilebilmektedir. Zerdeçalın tüketim miktarında aşırıya kaçılmaması, kanama sorunu olan kişilerin uzak durması, aspirin türü ilaç kullananların kesinlikle uzak durması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın