Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları


Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Zeytin, tam bir şifa hazinesidir. Binlerce yıldır tüketilen zeytinin yaprağı da birçok soruna olumlu etki etmektedir. Son yıllarda bilimsel olarak yapılan çalışmalar zeytin yaprağının çay olarak kullanılmasının önemini ortaya koymuştur.

Zeytin yaprağı çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Faydaları

Kan damarlarının vazifesini düzgün bir şekilde yerine getirmesi kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Zeytin yaprağı çayının faydaları arasında kalp sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu durum da atardamar duvarlarında plak birikmesini engelleyerek sağlamaktadır. Kan basıncını düşüren bu çay, ileriki yıllarda kalp sorunu yaşanmasını önlemektedir.

Kilo Vermeye Faydaları

Kilo sorunu yaşayan kişilerin bu soruna karşı doğal yollarla tedvir almaları son derece önemlidir. Zeytin yaprağı çayının faydaları arasında kilo vermeye olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçerisinde oleuropein maddesinin bulunması yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Aynı şekilde metabolizma hızını düzenleyen bu çay diyet listelerinde yer almalıdır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlü olması özellikle mevsim değişikliği döneminde hastalıklara yakalanmayı önlemektedir. İçeriğindeki yoğun antioksidan maddeler sayesinde zeytin yaprağı çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra C vitamini seviyesinden dolayı da bağışıklığı güçlendirmektedir.

Kemik Sağlığına Faydaları

Zeytin yaprağının içeriğinde bulunan oleuropein maddesi kemiklerin güçlenmesinde etkili bir maddedir. Bu nedenle zeytin yaprağı çayının faydaları arasında kemik sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yaşlanma sürecinde bu durum kemik erimesinin ortaya çıkmasını engellemektedir.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Kanser sorunuyla mücadele etmekte doğal yöntemlerin büyük önemi vardır. Zeytin yaprağı çayının faydaları arasında kanserle mücadele etmesi yer almaktadır. İçeriğindeki antioksidan maddelerden dolayı karaciğer, meme ve prostat kanseri üzerinde etkili olmaktadır. Hücre onarımında bu çayın büyük önemi bulunmaktadır.

Zeytin yaprağı çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı yapmak için kurutulmuş zeytin yaprağından 3 çay kaşığının üzerine 2 su bardağı yeni kaynamış su ekleyin. Bu karışımı 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın ve sonrasında süzerek tüketmeye başlayın. Bu çayı günde 3 bardak tüketebilir ve tüm önemli faydalarını edinebilirsiniz. Hamilelerin bu çayı tüketmesi önerilmemekte ve bitkiye alerjisi olanlar da tüketmekten kaçınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın