Zeytinin Faydaları


Ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde verimli olarak yetiştirilen zeytin sahip olduğu zengin içeriğiyle de sağlığımız üzerinde de oldukça faydalı etkiler yapmaktadır. İlk başlarda yeşil olan olgunlaştığında ise siyah renge dönen zeytin içeriğinde bol miktarda A, C, E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt mineralleri, olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri ile hidrokarbonlar bulundurmaktadır.

Zeytin ağcının şifa kaynağı olarak yaprağı ve meyvesinden faydalanılmaktadır. Zeytin ağcının yaprağı asırlardır sıtma tedavisinde kullanılan bir maddedir. Zeytin yaprağı daha çok çayı yapılarak tüketilmektedir. Zeytin yaprağı çayı yüksek tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.

Zeytin antioksidan özelliği ile vücutta biriken zararlı maddeleri azaltır, yaşlanma etkilerini azaltır ve daha genç bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Faydaları saymakla bitmeyen zeytinin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.

Zeytinin Sağlığımız İçin Faydaları

–       Zeytin içerdiği besleyici zeytinyağı ile hücre yenilenmesine yardımcı olur ve kırışıklıkların etkilerini azaltır. Bu özelliği nedeniyle zeytinyağı birçok cilt bakım maskesinin vazgeçilmez bir malzemesidir.

–       Zeytin kalp ve damar sağlığının korunma önemi büyük olan bir besindir. Damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcı olur.

–       Kolesterolü ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

–       Zihinsel gelişime katkısı oldukça büyüktür. Özellikle büyüme çağında çocukların zeytin ve zeytinyağı tüketmesi beyin gelişimi için oldukça önemlidir.

–       Anne sütünü arttırıcı özelliği olduğu için yeni doğum yapmış bayanların zeytin tüketmesi önerilmektedir.

–       Zeytin tüketiminin kanserle mücadelede oldukça etkili olduğu yapılan bazı araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Zeytin içeriğinde bulundurduğu faydalı maddelerle kanserli hücrelerin yayılmasını ve gelişmesini önleyici etki oluşturmaktadır.

–       Zeytin sahip olduğu doymamış yağlar ile yağ yakımına yardımcı olur ve kilo verme sürecini hızlandırır.

–       Zeytin içeriğinde bol miktarda E vitamini içerdiğinden cilt için bulunmaz bir kaynaktır. Cildi besler, kanserden korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

–       Saçların daha gür ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

–       Cilde gerçek zeytinyağı ile 10-15 dakika masaj yapıldığında bu uygulama cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaktadır.

–       Alerjik reaksiyonların etkilerini azaltır.

–       Göz sağlığını korur ve görme kabiliyetinin güçlenmesine yardımcı olur.

–       Tüm bunların yanında zeytin besleyici içeriği sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın