Zihin Açıcı Bitki Çayları


Zihin Açıcı Bitki Çayları

Zihin sağlığı son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zihin sağlığının yerinde olmaması her dönemde sorun olsa da özellikle ilerleyen yaşlarda daha net sorunlara enden olmaktadır. Başta Alzheimer olmak üzere birçok sorunun bu durumla yakın ilişkisi bulunmaktadır.

Bu noktada zihin açıcı bitki çayları şu şekilde sıralanmaktadır:

Yonca Çayı Tarifi

Yonca, baklagiller ailesine mensup olan ve içerisinde yoğun vitamin bulunan bir bitkidir. Zihin açıcı bitki çayları arasında yonca çayı yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 30 gram kadar yonca yaprağı ve çiçeği kullanılmalıdır. Ayrıca, 30 gram kadar yakı otu, 20 gram huş ağacı yaprağı ve 10 gram kantaron gerekmektedir. Otların tamamını ufalttıktan sonra 1 yemek kaşığı karışımın üzerine 300 ml kadar yeni kaynamış su koyduktan sonra kapağı kapatarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Süzdükten sonra günde 2 kez yemeklerden önce bu faydalı çayı tüketin.

Adaçayı Tarifi

Günümüzde zihin açıcı bitki çayları arasında adaçayı karışımı yer almaktadır. Özellikle kış aylarında fazla tüketilen adaçayı, önemli artılara sahip bir bitkidir. Bu çayı yapmak için 60 gram adaçayı, 20 gram ısırgan otu, 20 gram ıhlamur çiçeği ve 20 gram kekik kullanmanız gerekmektedir. Bu otların tamamını iyice ufaltarak 1 yemek kaşığı kadarını demliğe bırakın. Üzerine 300 ml kadar yeni kaynamış suyu koyun ve demliğin kapağını sıkı bir şekilde kapatın. 20 dakika kadar demlenmeye bıraktığınız bu çayı süzdükten sonra günde 2 kez yemeklerden önce tüketin. Bu çay aynı zamanda enerji vermesiyle de dikkat çekmektedir.

Melisa Çayı Tarifi

Faydalı bitkiler arasında yer alan melisa, özellikle son dönemlerde sıklıkla tüketilmektedir. Zihin açıcı bitki çayları arasında melisa çayı tarifi yer almaktadır. Bu çayı hazırlamak için 30 gram çiçeği ile birlikte melisa gerekmektedir. Ayrıca 10 gram kadar da mercanköşk bitkisi gereklidir. Otların hepsini iyice ufaltarak karıştırın. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı kadarının üzerine 300 ml kadar yeni kaynamış su koyarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında süzerek günde 2 kere yemeklerden sonra tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın